UE3 - UT3 Compiling Someone Else's Code

  • Two Factor Authentication is now available on BeyondUnreal Forums. To configure it, visit your Profile and look for the "Two Step Verification" option on the left side. We can send codes via email (may be slower) or you can set up any TOTP Authenticator app on your phone (Authy, Google Authenticator, etc) to deliver codes. It is highly recommended that you configure this to keep your account safe.

inferyes

Spaced In
Aug 16, 2009
504
0
0
I dunno if you guys know about this but me, Muki and Acecutter were working on a TC for unreal a while back. Ace and Muki got caught up in real life and I was left to finish it. I recently got the compiled version of the HMP.u and I decompiled it in to all the source .uc but when I attempt to compile it I get a mass of error from the defaults. This is what it lists.

problems.png


I have all the custom HMP packages in the script folder where I'm compiling to and removing them does not change the error so something must be wrong with the defaults themselves. If I can figure out what is wrong I can go through and fix it on the 42 scripts that have this same error but I've never seen a error like this and I don't know how to fix it.

Here are 2 of the scripts that have this error that I uploaded.

http://inferno.codebrainshideout.net/Public Files/HMP_Attachment.uc
http://inferno.codebrainshideout.net/Public Files/HMP_Bot.uc

There are obviously many more scripts with this error but I'm not going to bother uploading all of them. Here is the defaults from HMP_Attachment.uc.

Code:
defaultproperties
{
   TracerTemplate=None
   Begin Object Class=SkeletalMeshComponent Name=SkeletalMeshComponent0 ObjName=SkeletalMeshComponent0 Archetype=SkeletalMeshComponent'UTGame.Default__UTAttachment_SniperRifle:SkeletalMeshComponent0'
      Begin Object Class=UTAnimNodeSequence Name=MeshSequenceA ObjName=MeshSequenceA Archetype=UTAnimNodeSequence'UTGame.Default__UTAttachment_SniperRifle:SkeletalMeshComponent0.MeshSequenceA'
         ObjectArchetype=UTAnimNodeSequence'UTGame.Default__UTAttachment_SniperRifle:SkeletalMeshComponent0.MeshSequenceA'
      End Object
      Animations=UTAnimNodeSequence'HMP.Default__HMP_Attachment:SkeletalMeshComponent0.MeshSequenceA'
      ObjectArchetype=SkeletalMeshComponent'UTGame.Default__UTAttachment_SniperRifle:SkeletalMeshComponent0'
   End Object
   Mesh=SkeletalMeshComponent0
   ImpactEffects(0)=(Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactDirt_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   ImpactEffects(1)=(Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactDirt_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   ImpactEffects(2)=(Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactDirt_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   ImpactEffects(3)=(Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactMud_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   ImpactEffects(4)=(Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactEnergy_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   ImpactEffects(5)=(Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactEnergy_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   ImpactEffects(6)=(Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactFlesh_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   ImpactEffects(7)=(Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactFlesh_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   ImpactEffects(8)=(Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactFlesh_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   ImpactEffects(9)=(Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactFlesh_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   ImpactEffects(10)=(Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactMetal_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   ImpactEffects(11)=(Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactFoliage_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   ImpactEffects(12)=(Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactGlass_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   ImpactEffects(13)=(Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactWater_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   ImpactEffects(14)=(Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactWater_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),ParticleTemplate=ParticleSystem'Envy_Effects.Particles.P_WP_Water_Splash_Small')
   ImpactEffects(15)=(Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactWater_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),ParticleTemplate=ParticleSystem'Envy_Effects.Particles.P_WP_Water_Splash_Small')
   ImpactEffects(16)=(Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactWater_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   ImpactEffects(17)=(Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactWater_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   ImpactEffects(18)=(Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactMetal_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   ImpactEffects(19)=(Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactSnow_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   ImpactEffects(20)=(Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactWood_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   ImpactEffects(21)=(Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactMetal_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   AltImpactEffects(0)=(MaterialType="Dirt",Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactDirt_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),DurationOfDecal=4.000000,DecalDissolveParamName="DissolveAmount",DecalWidth=16.000000,DecalHeight=16.000000,ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   AltImpactEffects(1)=(MaterialType="Gravel",Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactDirt_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),DurationOfDecal=4.000000,DecalDissolveParamName="DissolveAmount",DecalWidth=16.000000,DecalHeight=16.000000,ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   AltImpactEffects(2)=(MaterialType="Sand",Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactDirt_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),DurationOfDecal=4.000000,DecalDissolveParamName="DissolveAmount",DecalWidth=16.000000,DecalHeight=16.000000,ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   AltImpactEffects(3)=(MaterialType="Dirt_Wet",Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactMud_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),DurationOfDecal=4.000000,DecalDissolveParamName="DissolveAmount",DecalWidth=16.000000,DecalHeight=16.000000,ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   AltImpactEffects(4)=(MaterialType="Energy",Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactEnergy_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),DurationOfDecal=4.000000,DecalDissolveParamName="DissolveAmount",DecalWidth=16.000000,DecalHeight=16.000000,ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   AltImpactEffects(5)=(MaterialType="WorldBoundary",Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactEnergy_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),DurationOfDecal=4.000000,DecalDissolveParamName="DissolveAmount",DecalWidth=16.000000,DecalHeight=16.000000,ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   AltImpactEffects(6)=(MaterialType="Flesh",Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactFlesh_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),DurationOfDecal=4.000000,DecalDissolveParamName="DissolveAmount",DecalWidth=16.000000,DecalHeight=16.000000,ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   AltImpactEffects(7)=(MaterialType="Flesh_Human",Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactFlesh_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),DurationOfDecal=4.000000,DecalDissolveParamName="DissolveAmount",DecalWidth=16.000000,DecalHeight=16.000000,ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   AltImpactEffects(8)=(MaterialType="Kraal",Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactFlesh_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),DurationOfDecal=4.000000,DecalDissolveParamName="DissolveAmount",DecalWidth=16.000000,DecalHeight=16.000000,ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   AltImpactEffects(9)=(MaterialType="Necris",Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactFlesh_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),DurationOfDecal=4.000000,DecalDissolveParamName="DissolveAmount",DecalWidth=16.000000,DecalHeight=16.000000,ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   AltImpactEffects(10)=(MaterialType="Robot",Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactMetal_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),DurationOfDecal=4.000000,DecalDissolveParamName="DissolveAmount",DecalWidth=16.000000,DecalHeight=16.000000,ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   AltImpactEffects(11)=(MaterialType="Foliage",Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactFoliage_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),DurationOfDecal=4.000000,DecalDissolveParamName="DissolveAmount",DecalWidth=16.000000,DecalHeight=16.000000,ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   AltImpactEffects(12)=(MaterialType="Glass",Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactGlass_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),DurationOfDecal=4.000000,DecalDissolveParamName="DissolveAmount",DecalWidth=16.000000,DecalHeight=16.000000,ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   AltImpactEffects(13)=(MaterialType="Liquid",Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactWater_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),DurationOfDecal=4.000000,DecalDissolveParamName="DissolveAmount",DecalWidth=16.000000,DecalHeight=16.000000,ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   AltImpactEffects(14)=(MaterialType="Water",Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactWater_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),DurationOfDecal=4.000000,DecalDissolveParamName="DissolveAmount",DecalWidth=16.000000,DecalHeight=16.000000,ParticleTemplate=ParticleSystem'Envy_Effects.Particles.P_WP_Water_Splash_Small')
   AltImpactEffects(15)=(MaterialType="ShallowWater",Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactWater_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),DurationOfDecal=4.000000,DecalDissolveParamName="DissolveAmount",DecalWidth=16.000000,DecalHeight=16.000000,ParticleTemplate=ParticleSystem'Envy_Effects.Particles.P_WP_Water_Splash_Small')
   AltImpactEffects(16)=(MaterialType="Lava",Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactWater_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),DurationOfDecal=4.000000,DecalDissolveParamName="DissolveAmount",DecalWidth=16.000000,DecalHeight=16.000000,ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   AltImpactEffects(17)=(MaterialType="Slime",Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactWater_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),DurationOfDecal=4.000000,DecalDissolveParamName="DissolveAmount",DecalWidth=16.000000,DecalHeight=16.000000,ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   AltImpactEffects(18)=(MaterialType="Metal",Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactMetal_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),DurationOfDecal=4.000000,DecalDissolveParamName="DissolveAmount",DecalWidth=16.000000,DecalHeight=16.000000,ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   AltImpactEffects(19)=(MaterialType="Snow",Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactSnow_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),DurationOfDecal=4.000000,DecalDissolveParamName="DissolveAmount",DecalWidth=16.000000,DecalHeight=16.000000,ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   AltImpactEffects(20)=(MaterialType="Wood",Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactWood_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),DurationOfDecal=4.000000,DecalDissolveParamName="DissolveAmount",DecalWidth=16.000000,DecalHeight=16.000000,ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   AltImpactEffects(21)=(MaterialType="NecrisVehicle",Sound=SoundCue'A_Weapon_Enforcer.Cue.A_Weapon_Enforcer_ImpactMetal_Cue',DecalMaterials=(MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal01',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal02',MaterialInstanceConstant'WP_Enforcers.Decals.MI_WP_Enforcer_Impact_Decal03'),DurationOfDecal=4.000000,DecalDissolveParamName="DissolveAmount",DecalWidth=16.000000,DecalHeight=16.000000,ParticleTemplate=ParticleSystem'WP_Enforcers.Effects.P_WP_Enforcer_Impact')
   WeaponClass=Class'HMP.HMP_Weapon'
   Name="Default__HMP_Attachment"
   ObjectArchetype=UTAttachment_SniperRifle'UTGame.Default__UTAttachment_SniperRifle'
}
 

Wormbo

Administrator
Staff member
Jun 4, 2001
5,913
36
48
Germany
www.koehler-homepage.de
Exported sources usually will not compile. That's due to the exporter producing invalid Begin Object lines and exporting the Name and ObjectArchetype properties that simply do not belong in any defprops or subobject definitions.
 

inferyes

Spaced In
Aug 16, 2009
504
0
0
Okay what should I remove from the defaults to make it compile. I wish ace had given me his SRC folder but he is not around to do so anymore and M00kz lost it in a hard drive wipe.
 

inferyes

Spaced In
Aug 16, 2009
504
0
0
I tried some stuff on the defaults. I fixed the error on HMP_Attachments by removing all the stuff attached to Begin Object and End Object but I'm pretty sure that will mess up stuff ingame. What is the proper way to fix code that has been decompiled?
 
Last edited:

gopostal

Active Member
Jan 19, 2006
848
47
28
If it hasn't been obfuscated open it with wotGreal and copy the code out class by class. If you are using it to decompile from hidden code then you are stuck (mostly).
 

inferyes

Spaced In
Aug 16, 2009
504
0
0
All I have is the .u that I decompiled.

The code compiles just fine except for these lines in the defaults.

Code:
   Begin Object Class=SkeletalMeshComponent Name=SkeletalMeshComponent0 ObjName=SkeletalMeshComponent0 Archetype=SkeletalMeshComponent'UTGame.Default__UTAttachment_SniperRifle:SkeletalMeshComponent0'
      Begin Object Class=UTAnimNodeSequence Name=MeshSequenceA ObjName=MeshSequenceA Archetype=UTAnimNodeSequence'UTGame.Default__UTAttachment_SniperRifle:SkeletalMeshComponent0.MeshSequenceA'
         ObjectArchetype=UTAnimNodeSequence'UTGame.Default__UTAttachment_SniperRifle:SkeletalMeshComponent0.MeshSequenceA'
      End Object
      Animations=UTAnimNodeSequence'HMP.Default__HMP_Attachment:SkeletalMeshComponent0.MeshSequenceA'
      ObjectArchetype=SkeletalMeshComponent'UTGame.Default__UTAttachment_SniperRifle:SkeletalMeshComponent0'
   End Object

Almost every single class has this same error. How do I fix this code?
 

Wormbo

Administrator
Staff member
Jun 4, 2001
5,913
36
48
Germany
www.koehler-homepage.de
Don't let the overly beautiful red color distract you, reading that red text might prove helpful. ;)
Among other things it reads "(if you want to override the component, don't specify a class)", so just try that.
 

inferyes

Spaced In
Aug 16, 2009
504
0
0
Well I'm not sure if this is right but too fix it I would need to change this:

Code:
   Begin Object Class=SkeletalMeshComponent Name=SkeletalMeshComponent0 ObjName=SkeletalMeshComponent0 Archetype=SkeletalMeshComponent'UTGame.Default__UTAttachment_SniperRifle:SkeletalMeshComponent0'
      Begin Object Class=UTAnimNodeSequence Name=MeshSequenceA ObjName=MeshSequenceA Archetype=UTAnimNodeSequence'UTGame.Default__UTAttachment_SniperRifle:SkeletalMeshComponent0.MeshSequenceA'
         ObjectArchetype=UTAnimNodeSequence'UTGame.Default__UTAttachment_SniperRifle:SkeletalMeshComponent0.MeshSequenceA'
      End Object
      Animations=UTAnimNodeSequence'HMP.Default__HMP_Attachment:SkeletalMeshComponent0.MeshSequenceA'
      ObjectArchetype=SkeletalMeshComponent'UTGame.Default__UTAttachment_SniperRifle:SkeletalMeshComponent0'
   End Object

Into this:

Code:
 Begin Object Class=SkeletalMeshComponent Name=SkeletalMeshComponent0 ObjName=SkeletalMeshComponent0 Archetype=SkeletalMeshComponent'UTGame.Default__UTAttachment_SniperRifle:SkeletalMeshComponent0'
      Animations=UTAnimNodeSequence'HMP.Default__HMP_Attachment:SkeletalMeshComponent0.MeshSequenceA'
      ObjectArchetype=SkeletalMeshComponent'UTGame.Default__UTAttachment_SniperRifle:SkeletalMeshComponent0'
   End Object

Begin Object Class=UTAnimNodeSequence Name=MeshSequenceA ObjName=MeshSequenceA Archetype=UTAnimNodeSequence'UTGame.Default__UTAttachment_SniperRifle:SkeletalMeshComponent0.MeshSequenceA'
       ObjectArchetype=UTAnimNodeSequence'UTGame.Default__UTAttachment_SniperRifle:SkeletalMeshComponent0.MeshSequenceA'
    End Object

   Mesh=SkeletalMeshComponent0

Since you can't have a begin object inside of another begin object right?


e\\

Is it bad that there's a lot of spaces instead of Tabs in this code?
 
Last edited: