Here is the program given by my doctors for the Brussel's Festival of Fantastic, thriller and science-fiction film. Still didn't check all the movies, it will take me some time to digest it but if someone is coming to Brussel between the 12th and the 27th of March, they are welcome. I'll be on all of them anyway as member of the Public Jury.
More details of the movies available here: http://www.bifff.org/en/festival/
Films in competition for the public prize are the one screened in the Auditorium 44, the list of those is below.
Fri 12 March 2004
| 20:00 | Big Fish
[ Tim Burton ]
The opening film is followed by...the special drink night offered by the sponsors. Free alcohol at will, YEAH!
Sat 13 March 2004
| 18:30 | Tesseract (The)
[ Oxide Pang ]
| 20:30 | Immortal
[ Enki Bilal ]
| 22:30 | Into the mirror
[ Seong-ho Kim ]
| 00:30 | Touch (The)
[ Peter Pau ]
Sun 14 March 2004
| 18:30 | Acacia
[ Ki-hyung Park ]
| 20:30 | Once Upon a Time in Mexico
[ Robert Rodriguez ]
| 22:30 | Runaway Jury
[ Gary Fleder ]
| 00:30 | H
[ Jong-hyuk Lee ]
Mon 15 March 2004
| 18:30 | Souls
[ Mariantonia Avati ]
| 20:30 | King of the Ants
[ Stuart Gordon ]
| 22:30 | Perfect Strangers
[ Gaylene Preston ]
Tue 16 March 2004
| 18:30 | OnePo1nt 0
[ Jeff Renfroe & Marteinn Thorsson ]
| 20:30 | Cold Creek Manor
[ Mike Figgis ]
| 22:30 | Locals (The)
[ Greg Page ]
Wed 17 March 2004
| 16:30 | Mortadelo and Filemon : The Big Adventure
[ Javier Fesser ]
| 18:30 | Parasite dolls
[ Naoyuki Yoshinaga & Kazuto Nakazawa ]
| 20:30 | Skyhigh
[ Ryuhei Kitamura ]
| 22:30 | Wonderful Days
[ Moon-saeng Kim ]
Thu 18 March 2004
| 18:30 | Green Butchers (The)
[ Anders Thomas Jensen ]
| 20:30 | Mind Hunters
[ Renny Harlin ]
| 22:30 | Twins Effect (The )
[ Dante Lam & Donnie Yen ]
| 00:30 | Reeseville
[ Christian Otjen ]
Fri 19 March 2004
| 18:30 | Azumi
[ Ryuhei Kitamura film ]
| 20:30 | Jericho Mansions
[ Alberto Sciamma ]
| 23:00 | Toolbox Murders (The)
[ Tobe Hooper ]
| 01:00 | Monster Man
[ Michael Davis ]
| 03:00 | Willard
[ Glen Morgan ]
| 05:00 | Yin-Yang Master II (The )
[ Yojiro Takita ]
Sat 20 March 2004
| 18:30 | Third Wave (the)
[ Anders Nilson ]
| 20:30 | Butterfly Effect (The)
[ Eric Bress & J. MacKye gruber ]
| 22:30 | Battle Royale II : Requiem
[ Kinji & Kenta Fukasaku ]
| 00:30 | Lethal Dose 50
[ Simon de Selva ]
Sun 21 March 2004
| 09:30 | Cat in the Hat (the)
[ Bo Welch ]
| 11:00 | Cat in the Hat (the)
[ Bo Welch ]
| 18:30 | Praying mantis (The)
[ Marc Levie ]
| 20:30 | Save the Green Planet !
[ Jun-hwan Jang ]
| 22:30 | Octane
[ Marcus Adams ]
| 00:30 | I Inside (The)
[ Roland Suso Richter ]
Mon 22 March 2004
| 18:30 | Hexer (The)
[ Marek Brodzki ]
| 20:30 | Tale of Two Sisters (A)
[ Jee-woon Kim ]
| 22:30 | Visitors
[ Richard Franklin ]
Tue 23 March 2004
| 18:30 | Doppelganger
[ Kiyoshi Kurosawa ]
| 20:30 | Code 46
[ Michael Winterbottom ]
| 22:30 | Gozu
[ Takashi Miike ]
Wed 24 March 2004
| 16:30 | Ressurection Of The Little Match Girl
[ Sun-woo Jang ]
| 18:30 | Dark Woods
[ Pal Oie ]
| 20:30 | Dragon head
[ George Iida ]
| 22:30 | Undead
[ Michael & Peter Spierig ]
Thu 25 March 2004
| 18:30 | Fear X
[ Nicolas Winding Refn ]
| 20:30 | Nothing
[ Vincenzo Natali ]
| 22:30 | Nominado (El)
[ Gabriel Lopez & Nacho Argiro ]
| 00:30 | Dead Bodies
[ Robert Quinn ]
Fri 26 March 2004
| 18:30 | Evil Words
[ Eric Tessier ]
| 20:30 | Natural City
[ Byung-chun Min ]
| 22:30 | Tears of Kali
[ Andreas Marschall ]
| 00:30 | Savage Island
[ Jeffery Lando ]
Sat 27 March 2004
| 18:00 | Buzz
[ Dario D’Ambrosio ]
| 21:00 | Taking lives
[ D.J Caruso ]
More details of the movies available here: http://www.bifff.org/en/festival/
Films in competition for the public prize are the one screened in the Auditorium 44, the list of those is below.
Fri 12 March 2004
| 20:00 | Big Fish
[ Tim Burton ]
The opening film is followed by...the special drink night offered by the sponsors. Free alcohol at will, YEAH!
Sat 13 March 2004
| 18:30 | Tesseract (The)
[ Oxide Pang ]
| 20:30 | Immortal
[ Enki Bilal ]
| 22:30 | Into the mirror
[ Seong-ho Kim ]
| 00:30 | Touch (The)
[ Peter Pau ]
Sun 14 March 2004
| 18:30 | Acacia
[ Ki-hyung Park ]
| 20:30 | Once Upon a Time in Mexico
[ Robert Rodriguez ]
| 22:30 | Runaway Jury
[ Gary Fleder ]
| 00:30 | H
[ Jong-hyuk Lee ]
Mon 15 March 2004
| 18:30 | Souls
[ Mariantonia Avati ]
| 20:30 | King of the Ants
[ Stuart Gordon ]
| 22:30 | Perfect Strangers
[ Gaylene Preston ]
Tue 16 March 2004
| 18:30 | OnePo1nt 0
[ Jeff Renfroe & Marteinn Thorsson ]
| 20:30 | Cold Creek Manor
[ Mike Figgis ]
| 22:30 | Locals (The)
[ Greg Page ]
Wed 17 March 2004
| 16:30 | Mortadelo and Filemon : The Big Adventure
[ Javier Fesser ]
| 18:30 | Parasite dolls
[ Naoyuki Yoshinaga & Kazuto Nakazawa ]
| 20:30 | Skyhigh
[ Ryuhei Kitamura ]
| 22:30 | Wonderful Days
[ Moon-saeng Kim ]
Thu 18 March 2004
| 18:30 | Green Butchers (The)
[ Anders Thomas Jensen ]
| 20:30 | Mind Hunters
[ Renny Harlin ]
| 22:30 | Twins Effect (The )
[ Dante Lam & Donnie Yen ]
| 00:30 | Reeseville
[ Christian Otjen ]
Fri 19 March 2004
| 18:30 | Azumi
[ Ryuhei Kitamura film ]
| 20:30 | Jericho Mansions
[ Alberto Sciamma ]
| 23:00 | Toolbox Murders (The)
[ Tobe Hooper ]
| 01:00 | Monster Man
[ Michael Davis ]
| 03:00 | Willard
[ Glen Morgan ]
| 05:00 | Yin-Yang Master II (The )
[ Yojiro Takita ]
Sat 20 March 2004
| 18:30 | Third Wave (the)
[ Anders Nilson ]
| 20:30 | Butterfly Effect (The)
[ Eric Bress & J. MacKye gruber ]
| 22:30 | Battle Royale II : Requiem
[ Kinji & Kenta Fukasaku ]
| 00:30 | Lethal Dose 50
[ Simon de Selva ]
Sun 21 March 2004
| 09:30 | Cat in the Hat (the)
[ Bo Welch ]
| 11:00 | Cat in the Hat (the)
[ Bo Welch ]
| 18:30 | Praying mantis (The)
[ Marc Levie ]
| 20:30 | Save the Green Planet !
[ Jun-hwan Jang ]
| 22:30 | Octane
[ Marcus Adams ]
| 00:30 | I Inside (The)
[ Roland Suso Richter ]
Mon 22 March 2004
| 18:30 | Hexer (The)
[ Marek Brodzki ]
| 20:30 | Tale of Two Sisters (A)
[ Jee-woon Kim ]
| 22:30 | Visitors
[ Richard Franklin ]
Tue 23 March 2004
| 18:30 | Doppelganger
[ Kiyoshi Kurosawa ]
| 20:30 | Code 46
[ Michael Winterbottom ]
| 22:30 | Gozu
[ Takashi Miike ]
Wed 24 March 2004
| 16:30 | Ressurection Of The Little Match Girl
[ Sun-woo Jang ]
| 18:30 | Dark Woods
[ Pal Oie ]
| 20:30 | Dragon head
[ George Iida ]
| 22:30 | Undead
[ Michael & Peter Spierig ]
Thu 25 March 2004
| 18:30 | Fear X
[ Nicolas Winding Refn ]
| 20:30 | Nothing
[ Vincenzo Natali ]
| 22:30 | Nominado (El)
[ Gabriel Lopez & Nacho Argiro ]
| 00:30 | Dead Bodies
[ Robert Quinn ]
Fri 26 March 2004
| 18:30 | Evil Words
[ Eric Tessier ]
| 20:30 | Natural City
[ Byung-chun Min ]
| 22:30 | Tears of Kali
[ Andreas Marschall ]
| 00:30 | Savage Island
[ Jeffery Lando ]
Sat 27 March 2004
| 18:00 | Buzz
[ Dario D’Ambrosio ]
| 21:00 | Taking lives
[ D.J Caruso ]
Last edited: